Troška kultury :-)

TOY VIVO DUO

1. července 2008 v 7:56 | Fishy
Včera jsem byla se Stuartem a s kolegyní Hankou ve Španělské synagoze na koncertu Toy Vivo Duo - dvojice vynikajících izraelských hudebníků hrajících hudbu Středního východu na quanun a různé bubínky a perkuse. Byl to naprosto výborný zážitek, hudba je hrozně zajímavá a příjemná, a hudebníky nelze nazvat jinak než virtuozy.
Pokud by se vám naskytla šance si jejich hudbu poslechnout (zkuste to třeba TADY), vřele doporučuju.

Tristan a Isolda

9. dubna 2008 v 17:37 | Fishy
V pondělí jsme byli se Stuartem v divadle ABC na hře Tristan a Isolda.
"Jedna z nejslavnějších legend o lásce, z okruhu artušovských příběhů. Mnoho rytířů se za onoho času, kdy královým rádcem byl čaroděj Merlin, vydalo hledat svatý grál. Pro každého se, na jeho hrdinské cestě, stalo grálem něco jiného. Pro Tristana, vazala krále Marka, jím byla láska. Láska osudová, zapovězená, láska, která byla v rozporu s jeho ctí a přísahou. Láska na život a na smrt. Odvěký příběh, který patří k úhelným kamenům evropské kultury, se dočkal četných ztvárnění literárních, operních, filmových i divadelních. Pro MDP ho bude inscenovat jeden z nejznámějších slovenských režisérů Ondrej Spišák. Absolventa pražské DAMU, který působí především v Polsku a na Slovensku, charakterizuje výrazná jevištní obraznost, nekonformnost, hravost, která před lety okouzlovala Prahu v kultovní inscenaci osmdesátých let Džezinbed. Od té doby se vrací do Prahy poprvé."
Byli jsme nadšeni, výkony herců, scénou i režií. Shodli jsme se na tom, že to bylo fascinující představení, a tak můžu vřele doporučit :-)

Španělský rok na Vltavě

13. ledna 2008 v 10:55 | Fishy
Pro ty z vás, které neposlouchají jen hudbu, ale mají rády i četby na pokračování, radiodokumenty, a podobně, určitě není tajemstvím, že nej a nej stanicí u nás je Vltava :-) Ta už několik let každý rok připravuje celé řady programů spojených společných jmenovatelem, který je letos španělština. Doporučuju projít si stránky Vltavy ZDE. Najdete tam spoustu tipů, a něco vás určitě zaujme. Ale samozřejmě nejen ty, které se týkají španělštiny - ty z vás, které budete letos maturovat, můžu z vlastní zkušenosti upozornit na to, že maturitní komisi můžete docela ohromit tím, když jim sdělíte, že jste poslouchaly četbu na pokračování - dramatizaci nějakého klasického díla (zrovna teď jsou Bídníci :-)) :-)

Tak třeba si něco najdete :-)

Pravá blondýnka Reese Witherspoon

19. srpna 2007 v 8:11 | Fishy
Legally Blonde je můj nejoblíbenější film všech dob, a to si nedělám legraci :-) Bohatá, krásná a všemi oblíbená Elle má všechno - rodiče, přátele, sociální postavení ve škole, roztomilého psíka, spoustu růžových věcí, a hlavně, toho nejlepšího kluka z celé školy - Warnera. Ovšem jen do té doby, kdy jí Warner sdělí, že jako pokračovatel linie v tradiční politické rodině si ji nemůže vzít, protože k sobě potřebuje někoho rozumnějšího (If I want to be a senator by the time I´m thirty, I need to marry a Jackie, not a Marylin). Elle je ale jako buldok - dře a dře a dře, a nakonec ji přijmou na práva na Harvardu, aby mohla studovat Warnerovi po boku. během svých studií zjistí, co všechno v ní vlastně je, jaké přátele všude má, jaký je Warner idiot, a vůbec :-) Film končí promocí a novou láskou :-)
Dále bylo natočeno pokračování, kde Elle zamíří do Washingtonu, aby prosadila zákaz testování kosmetiky na zvířatech. Samozřejmě na jedničku nemá, ale taky jsem to viděla asi stokrát :-)
Tak jde čas podle "Pravé blondýnky" - článek na moda.cz, obsahuje i pár fotek, kde je Reese skvěle učesaná :-)
Na Reese obdivuju snad úplně všechno :-) Jak vypadá, jak hraje, kolik času věnuje svým dětem, jak zvládla rozvod statečně a bez snahy vytěžit z toho co nejvíc (narozdíl třeba od Britney, že?)... těším se na její další film :-)


Dejte šanci pohybu

5. srpna 2007 v 6:22 | Fishy
Dejte šanci pohybu je ani ne rok stará knížka cvičitele Vaška Krejčíka (má vlastní fitko, občas ho můžete vidět v Buď fit s Českou televizí). Není to knížka zdaleka jen o sportu a cvičení, ačkoli to samozřejmě představuje podstatnou část jejího obsahu.

Dozvíte se jak, kdy a proč cvičit, najdete zde spoustu cvičících bloků pro různé časové úseky s perfektními fotkami, několik cviků z powerjógy, dále povídání o jednotlivých druzích cvičení, o psychické stránce hubnutí a zdravého životního stylu, o relaxaci a jejích možnostech - masáže, sauny, apod., atd. Dále knížka obsahuje kapitolu o výživě spolu s řadou jednoduchých receptů - jeden Vám sem na ukázku dávám :-)

Když jsem si kníku koupila, byla jsem překvapená, že přes svou "útlost" (cca 150 stran) se jedná o poměrně obsáhlou publikací, a můžu ji všem doporučit :-) Knihu vydalo nakladatelství Euromedia, koupit ji můžete na Knižním webu.

Recept:

Pečená treska na zelenině


1 mražená treska, cherry rajčata, pepř, sůl, černé olivy, strouhaný 30% Eidam
Do zapékací mísy vložíme tresku, okořeníme, posypeme pokrájenými rajčátky a olivami. pečeme v předem vyhřáté troubě 20 minut, pok posypeme sýrem a pečeme dalších 5 minut, až sýr zezlátne.


The Simpsons

2. srpna 2007 v 22:18 | Fishy
Tak jsem se vrítila z kina, kde jsem byla s Bridget na Simpsonových :-) Kromě toho, že film je roztomilý a veselý a vtipný a tak vůbec, dotýká se citlivého ekologického tématu :-) Ne, vážně, je to legrace, doporučuju :-)

A Bridget je hrozně fajn a milá a byla s ní legrace a je hezká a vůbec nevím, proč hubne :-)

Výstavy

9. července 2007 v 6:47 | Fishy
Tak včera jsme teda byli pro změnu za kulturou :-) Navštívili jsme Dalího výstavu v galerii U Bílého jednorožce. Moc se mi líbila, přestože těžiště výstavy bylo v pozdějších pracech, a já preferuju období cca 40. let, ale tak aspoň jsem se podívala na Dalího zase z jiné stránky, než z té mé oblíbené :-) Nejvíce mě zaujal asi cyklus Božská komedie, až jsem se rozhodla si ji někdy letos po sto letech přečíst znovu.

Ve stejném domě je výstava děl Alfonse Muchy, takže tu jsme navštívili taky, to jsem si prostě nemohla ujít. Mám moc ráda secesi, a hlavně právě Muchu. Výstava představuje poměrně rozsáhlý výběr z jeho díla, od známek a bankovek přes pohlednice, plakáty, až k velkým obrazům. Nemůžu než vřele doporučit :-) Galerijní obchod v tomto domě je rovněž celkem slušně zásoben reprodukcemi a jiným zbožím :-)

Abychom využili toho, že jsme se donutili vyjít z domu, zašli jsme i do Staroměstské radnice na výstavu SPORT FOTO 2007 (vstup zdarma), která byla dost zajímavá, musím říct, ačkoli nějaký zrovna extra fanoušek sportovní fotografie nejsem :-) Ale jestli půjdete kolem, stavte se tam. No a výpravu za kulturou a krásami Prahy jsme završili výstupem na věž Staroměstské radnice, odkud vám posílám dva obrázky :-)

Dannyho parťáci 3

8. července 2007 v 8:19 | Fishy
Včera jsme byla v kině na Dannyho parťácích 3 a musím říst, že se mi ten film velmi líbil :-) Jednička byla skvělá, dvojka mě hrozně zklamala překombinovaností, ale trojka byla zase dobrá legrace :-) Trochu mi tam chyběly ženské, ale jelikož Al Pacino vypadá čím dál víc jako Sophia Loren, tak se to vyrovnalo :-) :-) Nebudu vám říkat děj, samozřejmě, ale k návštěvě kina vřele doporučuju!

Fawlty Towers

5. července 2007 v 9:14 | Fishy
Stuart mi včera pustil několik epizod seriálu Fawlty Towers, jehož spoluautorem a hlavním představitelem je John Cleese (ano, taky miluju Monty Pythony, samozřejmě :-)). Je škoda, že tenhle seriál je tak krátký, má jen asi 11 epizod, a taky že nikdy nebyl v naší televizi (nebo mi to uniklo?). Jde o příběhy ze žiota malého rodinného hotelu, ve kterém žijí a pracují jeho potrhlý majitel, despotická manželka, mladá servírka s uměleckými sklony a španělský vrchní, který v podstatě nerozumí anglicky. Nasmála jsem se hodně, miluju anglický humor :-) A co vy, znáte ten seriál někdo?


Producenti

4. července 2007 v 10:42 | Fishy
Včera jsem se Stuartem viděli film Producenti. Mladý účetní se spojí s profláklým broadwayským producentem, aby spolu vytvořili naprostý propadák, na kterém si - samozřejmě podvodně - namastí kapsu. Netuší ale, že by se někomu mohla veselohra o Hitlerovi se zpěvy a tanci líbit...

Asi před půl rokem jsem viděla českou divadelní verzi v Karlíně, s Terezou Duchkovou v roli Ully. Musím se přiznat, že se mi líbila trochu víc než Uma Thurman v tom filmu :-) Nicméně film je skvělý, i když trochu dlouhý, což je údajně taková trošku slabina Mela Brookse, že... Každému, kdo se chce pobavit, a to hodně, tenhle film doporučuju.
 
 

Reklama